FUTBOL İL TEMSİLCİSİ ENGİN AYAN “1 VE 2 NOLU SAHALARA İHTİYACIMIZ VAR.”

FUTBOL İL TEMSİLCİSİ ENGİN AYAN   “1 VE 2 NOLU SAHALARA İHTİYACIMIZ VAR.”

Tarih : 14.06.2020 22:40:57  /  Okuma : 108

Dr. Turhan Kılıççıoğlu stadı ile birlikte üzerinde Atatürk Kapalı Spor Salonu, Adil Candemir Güreş Eğitim Merkezi, 2 Adet Tenis Kortu ile  1 ve 2 nolu sahaların bulunduğu 55.901,11 metrekarelik alana Kültür ve Kongre Merkezi, Tenis Kortları ve Millet  Bahçesi için proje düzenlendiği Haberi ilimiz amatör futbol camiasında üzüntü ile karşılanmıştır. Zira İlimizde Amatör Kulüplerimiz ve sporcularının kullandığı 1 ve 2 nolu sahalarla birlikte  mimar Sinan ve Nazmi Avluca sahası olmak üzere dört adet saha bulunmaktadır. Bu dört saha İlimiz Amatör Futboluna hizmet eden kulüplerimize ve sporcularımıza yetmez iken 1 ve 2 nolu sahaların yıkılacağını öğrenmemiz bizleri ziyadesi ile üzmüştür. Türkiye Futbol Federasyonu adına Futbol İl Temsilciliğimizce Organize edilen ve ilimizde oynanan 538 resmi müsabakadan (U11, U12, U13, U14, U15, U16, U17, U19, 2. Amatör Küme Büyükler ve 1. Amatör Küme Büyükler ligi Müsabakaları) 379 tanesi 1 ve 2 nolu sahalarda oynanmaktadır. Çorum Belediyemiz tarafından yapılan Mimar Sinan Sahasında Çorum Futbol Kulübünün U15, U16, U17 ve U19 Bölgesel Gelişim Ligleri oynanmakta olup,hafta sonları üst üste ikişer müsabaka yapılması ve sonbahar ve kış aylarında günlerin çok kısa olması nedeni ile bu sahadan yeteri kadar yararlanılamamaktadır. Ulukavak Mahallemizde bulunan Nazmi Avluca sahasının ise zeminin normal çim olması nedeni ile bu sahamızda üst üste 2 müsabaka oynanmamaktadır ve Amatörlerimiz bu sahadan yeteri kadar yararlanamamaktadır. Bu sahamızda sadece mart ve nisan aylarında haftada 1 gün İşitme Engelliler liginde bulunan kulüplerimiz müsabaka yapmaktadırlar. Bu sahamız dan daha fazla faydalanabilmemiz için zeminin mutlaka sentetik yüzeyli çim sahaya dönüştürülerek soyunma odaları ve yeterli ışıklandırmalarının yapılarak amatör takımlarımızın hizmetine sunulması gerekmektedir. Ayrıca İlimizde oynanan bu dört sahada;

 

-       Bölgesel Gelişim Ligleri (U15,U16,U17 ve U19)

-       İşitme Engelliler Ligi (1 ve 2. Lig müsabakaları)

-       Okul Sporları Futbol Turnuvaları

-       Türkiye Futbol Federasyonunca değişik kategorilerde düzenlenen Türkiye şampiyonası müsabakaları

-       Veteranlar Ligi

-       ASGD 30 Yaş üzeri Futbol Turnuvası

-       Yaz aylarında Belediyemiz tarafından düzenlenen Mahalleler arası Futbol Turnuvası,

-       Yaz Spor Okulları Futbol Turnuvaları yapılmaktadır. Bu müsabakalarla birlikte yılda yaklaşık 800-900 arasında müsabaka oynanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

Sonuç olarak;

 

1.     Oynanan 800-900 müsabakanın yüzde yetmişi 1 ve 2 nolu sahalarda oynamaktadır. Ve bu sahalardan 5000’e yakın sporcu faydalanmaktadır. Çorum Futbolunun kalbini besleyen bu damarları yok edersek Çorum Amatör Futboluna büyük zarar vermiş oluruz.

 

2.     Veli için çocuğunu spor alanlarına göndermesinde  en etken rol spor sahalarının güvenliği ve ulaşım kolaylığıdır. Bu nedenle ilimizde spor yapan gençlerimizin  sayılarını artırmak için 1 ve 2 nolu sahalar ile Atatürk Kapalı Spor salonumuzun bulunduğu bu yer cazibe merkezidir.

 

3.     Yapılan araştırmalar da Lisanslı sporcularda suç oranının sıfır olduğu gerçeği gözden kaçırılmayacak olursa gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıp spor sahalarına çekilmesinin diğer bir yolu ise spor tesislerinin şehir merkezlerine yakın yerlere yapılmasından geçtiğini düşünmekteyiz.

 

4.     İlimizin Tabiki Kültür ve Kongre salonu ve tenis kortları na da ihtiyacının olduğu kaçınılmazdır. Dr. Turhan Kılıççıoğlu stadı, Güreş Eğitim Merkezi ve Tenis Kortlarının bulunduğu alan yaklaşık toplam 27.700,00 metre kare gelmektedir. Bu büyüklükteki bir alana Kültür ve Kongre Salonu Tiyatro Salonu ile Tenis kortunun sığacağını düşünmekteyiz.  

 

Yukarıdaki saydığımız sebeplerden dolayı  İlimizde spor yapan gençlerimizin sayısını ve Lisanslı sporcu sayımızı artırmak için “1 VE 2 NOLU SAHALARLA BİRLİKTE  ATATÜRK KAPALI SALONUNA İHTİYACIMIZ VAR” diyoruz.

 

 

                                                                Engin AYAN

                                                           Futbol İl Temsilcisi

 

 
DİĞER HABERLERİMİZ
2018 - 2019 SEZONU
 
2016-2017 SEZONU
   
GEREKLİ BELGELER
  2012 – 2013 SEZONU AMATÖR FUTBOL İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
  
 
ANKET
 
ÜLKEMİZİN İÇİNDE BULUNDUĞU BU PANDEMİ SÜRECİNDE BAL VE AMATÖR LİGLER SİZCE OYNATILMALIMI?
EVET/OYNATILMALI
HAYIR/OYNATILMAMALI
   
ZAMAN
 
   
 
   
İNDİRMELER
Amatör Lig Statüleri
  Talimatlar
  Lisans Formları
  Diger Dökümanlar
   
HAVA DURUMU
  ANKARA
   
BAĞLANTILAR
 
Türkiye Futbol Federasyonu
Çorum Amatör Spor Kulupler Federasyonu
Çorum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
Çorum TÜFAD