TFF YEREL LİGLERDE COVİD-19' A KARŞI ALINACAK TEDBİRLERİ AÇIKLADI

TFF YEREL LİGLERDE COVİD-19' A KARŞI ALINACAK TEDBİRLERİ AÇIKLADI

Tarih : 25.09.2021 09:44:15  /  Okuma : 49

İLİMİZDE OYNANACAK OLAN AMATÖR LİGLERDE COVİD-19' A KARŞI ALINACAK TEDBİRLER ;


1-       2021-2022 Sezonunda Covid-19 salgın hastalığından dolayı Yerel Amatör Lig müsabakalarının organizasyonuna ilişkin özel konuları belirlemek amacıyla düzenlenmiş olan bu esaslar Yerel Amatör Lig musabakalarına katılan kulüplerin yönetici, teknik adam, futbolcular, seyirciler ve diğer görevlilerini kapsar.

 

2-    Saha ve statlarda mÜsabakalar Öncesinde, esnasında ve sonrasında saglık ve hijyen uygulamalanın düzenlenmesi ve uygulanması hususundaki sorumluluk il Tertip Komitesine ve ev sahibi kulube aittir.

 

3-    Kulüpler , müsabakalarda yer alacak futbolcular, teknik adamlar ve diğer tüm  görevliler i bu esaslarda belirtilen sağlık tedbirlerine ilişkin hususlar hakkında bilgilendirmek zorundadır.

 

4- T.C Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen takvim doğrultusunda iki doz aşı olan ya da Covid-19 hastalğı geçirmiş olup bir doz aşı olan kişiler Aşı Sertifikasını göstererek müsabaka isim listesinde yer alabilir.

 

5-    T.C. Sağlık Bakanlığınca belirlenen Aşı takvivimini tamamlamış kişiler son aşı tarihlerini takip eden 14. Günden itibaren 180 gün süre ile müsabaka isim listesine yazılabilirler.

 

6-    Covid-19 Hastalığını geçirip izalasyon sürecinin üzerinden 180 gün geçirmemiş olan kişiler müsabaka isim listesine yazılabilirler.

 

7-    Aşı Sertifikası olmayan kişiler müsabakadan en fazla 48 saat önce PCR testi yaptırmaları ve test sonuçlarının negative olması şartı ile müsabaka isim listelerine yazılabilirler.


8-    TFF Tarafından her müsabakaya bir sağlık görevlisi atanır. Müsabaka oynayacak kulüp yetkilileri müsabakadan 30 dakika önce müsabaka isim listelerinde yazılı tüm futbolcu, yönetici ve teknik ekibin Aşı Sertifikalarını ve PCR test sonuçlarının çıktılarını düzenleyecekleri ayrı bir AMATÖR MÜSABAKA İSİM LİSTESİNE ekleyerek müsabakada görevli Saha komiseri aracılığı ile görevli sağlık memuruna teslim etmeleri zorunludur. SAĞLIK GÖREVLİLERİ Aşı sertifikası ve PCR testi çıktılarını inceleyerek, müsabaka isim listesinde bulunan yönetici, teknik kişiler ve futbolcuların saha içinde bulunup müsabakalarda görev yapmalarına ONAY verir. Görevli olduğu müsabakaya mazereti nedeni ile gidemeyen sağlık görevlisinin yerine saha komiseri bu görevi yerine getirir.

 

9-    Aşı sertifikalarının ve PCR test sonuçları çıktılarının bulunduğu Amatör Müsabaka İsim Listesi sağlık görevlisinin incelemesinden sonar görevli saha komiserine teslim edilecektir. Saha komiseri teslim edilen list eve belgeleri arşivlenmek üzere ASKF’lere teslim edecektir.

 

10- Kulüpler Aşı Sertifikarı ve PCR test sonuçlarına varsa itirazlarını müsabakadan sonar en fazla 24 saat  içinde talimatlara uygun şekilde yapabilirler.

 

11- Kulüplerin futbolcularına yaptırdıkları Covit-19  PCR testi sonuçlarına göre pozitif vakalar ve    hastanede geçirmekte olanlardan dolayı müsabakalar ertelenmez.

 

12- Kulüplerin pozitif vaka veya hastalığı geçirmekte olan futbolcuları nedeniyle, oynama uygunluğu olan futbolcuların sayısının 9’un altına inmesi nedeniyle müsabakaya çıkmamaları halinde anılan kulüp/Kulüpler hakkında hkmen mağlubiyet kararı verilmekle birlikte, anılan kulüp/Kulüpler için Futbol Müsabaka Talimatı’nın 24.maddesi hükümleri uygulanmaz.

 

13- 2021-2022 Sezonu Yerel Amatör Lig Müsabakaları seyircili olarak oynanır. Saha ve Tesislere girişte seyircilerin maske takması zorunludur. Maskesi olmayan kişiler tesislere giriş yapamazlar. Seyirciler en az 1,5 metre mesafe bırakarak tribünlere giriş ve çıkış yapabilirler. Tribünlerde en az 1,5 metre aralıklı olarak otururlar. Arka sıradaki oturma düzeni, arada bir sıra boşluk bırakılmak süretiyle ön sıraya göre çaprazlama olarak oturma düzeni olacaktır.

 

14- Müsabakalarda görev yapacak tüm görevlilerin Aşı Sertifakası zorunlu olup, tüm görevlilerin sürekli olarak maske takmaları zorunludur.

 

15- Müsabaka esnasında saha içinde ve teknik alanda bulunması gereken kişiler,(Kulüplerin müsabaka isim listesinde adı bulunanlar, Hakemler, Saha Komiseri, Müsabaka Tesis Müdürü/Sorumlusu, Federasyon Temsilcisi, Sağlıkçı ve Sedyeci) dışında kimse bulunamaz. Soyunma odası koridorlarına, sahada ve teknik alanda bulunabilecek kişiler haricinde kişilerin giriş çıkışları yasaktır.

 

16- Yedek Kulübelerinde Futbolcu ve diğer kişilerin aralarında bir koltuk boş bırakılarak oturması zorunludur.

 

17- Müsabaka öncesi, devre arası ve müsabaka sonunda takımlar ve hakemler ayrı, ayrı zaman diliminde sahaya çıkacak ve sahadan ayrılacaklardır. Müsabaka öncesi hakemler tarafından yapılan techizat kontrolü, seramoniden önce saha içerisinde yapılır ve oyuncuların birbirleri ve hake mile arasındaki mesafenin en az 1,5 (Birbuçuk) metre olmasına dikkat edilir. Protol tribünü selamlanır ve tokalaşma yapılmayarak para atışına geçilir.

 

18- Saha ve tesislerde kullanılan tüm alanlar ve soyunma odaların yüzeysel dezenfeksiyonu sağlanarak hijyen kurallarınauyulması, bu alanlara dezenfeksiyonların sağlanması için el antiseptikleri konulması zorunludur.

 

19-Müsabakası öncesi ve sonrasında sahada foto muhabiri dışında medya mensubu bulunamaz. Foto Muhabirleri müsabaka öncesi sahaya girip maç başladıktan sonraki 10 dakika içerisinde görevini yapıp saha dışına çıkar. Gerekli control müsabaka boyunca görevli olan Saha Komiseri Tarafından sağlanır.

 

 
DİĞER HABERLERİMİZ
2018 - 2019 SEZONU
 
2016-2017 SEZONU
   
GEREKLİ BELGELER
  2012 – 2013 SEZONU AMATÖR FUTBOL İŞLEMLERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER
 
ZİYARETÇİ DEFTERİ
 
  
 
ANKET
 
ÜLKEMİZİN İÇİNDE BULUNDUĞU BU PANDEMİ SÜRECİNDE BAL VE AMATÖR LİGLER SİZCE OYNATILMALIMI?
EVET/OYNATILMALI
HAYIR/OYNATILMAMALI
   
ZAMAN
 
   
 
   
İNDİRMELER
Amatör Lig Statüleri
  Talimatlar
  Lisans Formları
  Diger Dökümanlar
   
HAVA DURUMU
  ANKARA
   
BAĞLANTILAR
 
Türkiye Futbol Federasyonu
Çorum Amatör Spor Kulupler Federasyonu
Çorum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü
Çorum TÜFAD